Menu

Jazda samochodem w czasie zimy

Styczeń 7, 2019 - Uncategorized
Jazda samochodem w czasie zimy

Czas zimowy na drogach żąda od posiadaczy aut właściwego przygotowania pojazdu i podwyższonej czujności podczas jazdy. Zimą zdarza się największa ilość stłuczek, szczególnie w mieście, gdzie ruch w czasie godzin szczytu jest duży.
Czy, żeby bezpiecznie jeździć zimową porą, wystarczy jedynie podróżować wolniej oraz rozważniej? Zachęcamy do zapoznania się z paroma wskazówkami, które ułatwią jazdę samochodem podczas zimy.

Koniecznie wykonaj badanie techniczne!
Przed pierwszym śniegiem na drogach obowiązkowo należy zrobić badanie techniczne samochodu. Podróż zimową porą na letnich oponach jest niedopuszczalna i większość posiadaczy aut szanuje tę normę.
Powinno się ponadto zwrócić uwagę na działanie hamulców. W sytuacji, gdy hamulce działają nierówno, łatwiej stracić kontrolę nad samochodem i wypaść z ulicy w czasie hamowania. Nierówne funkcjonowanie hamulca jest niezauważalne w ciągu lata oraz jesieni – zimą zdoła doprowadzić do zdarzenia drogowego czy stłuczki.
Najlepiej przed okresem zimowym zaplanować wymianę klocków hamulcowych. Nasza wypożyczalnia aut prowadzi najem pojazdów, jakie są na bieżąco serwisowane u zaufanych mechaników samochodowych.
Przed wynajęciem każdego pojazdu, potwierdzamy jego stan techniczny, ażeby zapewnić klientom maksymalny komfort jazdy oraz poziom bezpieczeństwa.

Jak odpowiednio ruszać autem?
Sposób, w jaki rusza się autem podczas zimy wydaje się mało istotny, lecz dobrze pamiętać o jednej zasadzie. W sytuacji, gdy prowadzący będzie zbyt gorliwie wciskał pedał gazu to śnieg pod kołami uprzednio się rozgrzeje a także roztopi, a w następnej kolejności zamarznie, tworząc lód. Przypuszczalnie może to doprowadzić do zaistnienia kłopotów jeszcze przed odjechaniem z parkingu. Auto zakopie się jeszcze bardziej, a podwodzie osiądzie.

Co zrobić jeżeli samochód utknął w zaspie?
Przede wszystkim nie panikować i nadmiernie mocno nie naciskać pedału gazu, albowiem to może wyłącznie pogorszyć sytuację. Najprostszy sposób wymaga kilku ponowień poniższych czynności:
•    na początku powinno się wyprostować koła,
•    następnie lekko nacisnąć pedał gazu.
•    jeżeli pojazd rozpocznie się zakopywać, należy    żywiołowo wcisnąć sprzęgło,
•    potem trzeba jeszcze raz wcisnąć pedał gazu.

W czasie zimy nie ufaj innym uczestnikom ruchu
Przesadna brawura jest najczęstszą przyczyną stłuczek  w okresie zimy. Należy zachować należyty odstęp, szczególnie w mieście, gdzie ruch na jezdni jest większy. Nawet najlepszy i doświadczony prowadzący winien zachować ostrożność w czasie jazdy, nie tylko przez wzgląd na niekorzystne warunki na ulicy, lecz dodatkowo na zachowanie innych posiadaczy pojazdów.
Trudno przewidzieć zachowania każdego z uczestników ruchu, więc najlepiej w czasie zimy zastosować zasadę „ograniczonego zaufania”. Niezależnie od pozostałych aut na jezdni, atencję kierowcy winna być skupiona na pieszych i rowerzystach.
 Żeby ustrzec się wypadku zachowaj większy odstęp. Ten prosty krok pozwoli na zachowanie dłuższej drogi hamowania i wyższego poziomu bezpieczeństwa.

Nasza wypożyczalnia prowadzi najem samochodów dostawczych a także osobowych, a dla kierowców planujących zimowy wypad w góry, uszykowaliśmy możliwość pożyczenia łańcuchów na koła w korzystnej cenie!

autowypożyczalnia

Tagi: , ,